VW159-H8-A - Jrspec Audi V8 forged connecting rods + ARP bolts
Что вы ищете?
Состояние Новый
Номер детали VW159-H8-A
Описание
JRspec Audi V8 forged connecting rods
Connecting rods + ARP bolts
a set of forged connecting rods by jrspec made in the H-beam technology for the Audi V8
Vacuum degassed before processing.
All forgings were X-rayed before processing.
Heat treated (normalized).
Surface blasted (stress-relieved) after processing.
Edges aligned.
each hole was honed twice (before and after the foot was fitted), which guarantees its perfect circle (tolerance 0.01 mm). In addition, the connecting rods have been angled (they are perfectly straight vertically), 0.01 мм - many brand manufacturers have discrepancies exceeding even 0.1 мм, which results in faster wear of the bushings!
Connecting rods have been tested on over 1,500 horsepower Calibra цунами.
длина: 159 мм
Pin: 20
2270KM and 2200Nm - this is the power of our demo car Tsunami интернет-магазин Calibra, the fastest twin-engine car in the world! Автомобиль был спроектирован для 1/4-мильной гонки на FMIC parts, ускоряясь с 0-300 км / ч в менее 10 секунд и за последние сезоны он был классифицирован на самых высоких ступенях подиума. Эти факты подтверждают высокое качество и долговечность наших частей.