спеціальні розріджувачі:
- Pollak розріджувач AK360 RU (код 3acdpak360) в стандартних і більш теплих умовах
- Pollak розріджувач Thinner Fast (в більш холодних умовах і для більш глибокого матування)
спосіб застосування:
- найкращі результати досягаються при нанесенні верхнього шару на ґрунтовку, попередньо пофарбовану ґрунтовкою і/або наповнювачем, який рекомендується для фарбування в якості першого шару. Існує можливість використання пропонованого лаку в якості першого і останнього покриття. В цьому випадку необхідно обов'язково перевірити адгезію до основи, на яке буде нанесений лак.
- перевірте температуру лаку і затверджувача для лаку. При температурі нижче 18°C вироби слід нагрівати до температури 18-23°C.
- безпосередньо перед фарбуванням необхідно змішати пропонований лак з рекомендованим затверджувачем (наприклад, AK217‑RU) в співвідношенні 3:1, тобто три об'ємні частини лаку на одну об'ємну частину затверджувача.
- перевірити в'язкість суміші лаку з затверджувачем. Час виходу з чашки DIN через сопло діаметром 4 мм має становити 17-18 секунд. Температура вимірювання 23°C. якщо в'язкість вище, розбавте лак, використовуючи розчинник з символом, наприклад AK360-ru.
- заливаючи лак в бак в лакофарбовому пістолеті, процідіть через лакофарбове сито.
- покриття лаком слід наносити пістолетом з діаметром сопла:
1,4 або 1,5 мм, якщо це пістолет з верхнім баком,
1,7 мм, якщо це пістолет з нижнім баком.
- тиск повітря, що подає розпилювач фарби, має бути від 3 до 4,5 бар. >> від 3 до 3.5 бар для пістолетів з верхнім баком, & gt; & gt; 4 бар для пістолетів з нижнім баком.
- рекомендована кількість шарів: два, максимум три. Перед нанесенням наступного шару необхідно зробити перерву для часткового випаровування розріджувачів.
- найкращі результати виходять, якщо лак використовується протягом перших 20-30 хвилин після змішування з затверджувачем. Після закінчення цього часу, особливо при високих температурах, в'язкість слід знову відкоригувати розріджувачем до 17S DIN4.
- залиште пофарбовані елементи на 8-12 годин при кімнатній температурі або витримайте в лакофарбовій камері близько 30 хвилин, рахуючи час від досягнення температури 60°C олов'яних елементів. Замість купання в салоні можна використовувати інфрачервоні обігрівачі. Слід враховувати, що після застосування даної процедури лак набуває свою базову фізико-хімічну стійкість. Повну фізичну і хімічну стійкість лак набуває приблизно через тиждень, якщо його гріють в салоні, або приблизно через місяць, якщо він твердне при кімнатній температурі.
- Примітка по фарбуванню елементів для зовнішніх приміщень: при плануванні фарбування для зовнішніх приміщень слід враховувати абсолютну відсутність опадів і вологи типу туману протягом приблизно (в залежності від температури) перших 2 діб. При високих температурах повітря лак швидше досягне вологостійкості і водостійкості. Недотримання вищевикладеного може привести до часткового помутніння поверхні і зниження фізико-механічних параметрів лаку.
важливі зауваження:
- при фарбуванні лаками з матовим ефектом слід звернути увагу на таке регулювання розпилювача, щоб не допустити ефекту частково сухих ділянок і особливо сухих країв розпилення після нанесення шару. будь-яке розпилення, нанесення сухих, частково сухих або так званих неповних шарів призведе до зміни структури поверхні з ідеально гладкої на шорстку і шорстку. Зрештою ми отримуємо поверхню, яка буде утримувати нитки тканини після протирання тканиною, будь-який бруд, грибок і цвіль, що з'являється. Тоді виникнуть труднощі з миттям, і повторне фарбування відбудеться дуже швидко.
- одержувана ступінь матовості для одного і того ж лаку буде різною для різних умов забарвлення – типу розчинника, регулювання пістолета і способу поводження з цим пістолетом. ми отримаємо більш високу тьмяність, коли відстань пістолета від пофарбованого пістолета буде більше, тиск буде вище, розріджувач буде швидше, кількість розріджувача буде більше. Межею максимальної тьмяності є момент, коли спрей вже буде частково сухим, і до цього моменту не слід допускати. Вільні розріджувачі, низька температура навколишнього середовища, товсті шари, нанесені за один раз, низький тиск розпилення, призведуть до більш високого блиску лаку.
- при використанні і фарбуванні глибокими матовими лаками слід враховувати, що вони мають трохи меншу стійкість до подряпин в порівнянні з матовими шовковистим або напівглянсовими лаками. вони вимагають особливого догляду в разі сильного впливу механічних факторів. Такі лаки можна захистити від видимих слідів подряпин, використовуючи матові мати (абразивний нетканий матеріал), які в цьому випадку трохи збільшать блиск, а не зменшать його. Такими матами можна також видалити сліди подряпин, що утворилися на такому лаку.е>