PE139-H4-A - JRspec Peugeot / Citroen 206 S16 XS forged connecting rods
Что вы ищете?
Состояние Новый
Номер детали PE139-H4-A
Описание
JRspec forged connecting rods Peugeot / Citroen 206 S16 XS 1.6 L 2.0 L Super 1600
Connecting rods + ARP bolts
Vacuum degassed before processing.
All forgings were X-rayed before processing.
Heat treated (normalized).
Surface blasted (stress-relieved) after processing.
Edges aligned.
each hole was honed twice (before and after the foot was fitted), which guarantees its perfect circle (tolerance 0.01 mm). In addition, the connecting rods have been angled (they are perfectly straight vertically), 0.01 мм - many brand manufacturers have discrepancies exceeding even 0.1 мм, which results in faster wear of the bushings!
Connecting rods have been tested on over 1,500 horsepower Calibra цунами.
длина: 139 мм
Pin: 18 мм
Болты: 3/8 "
2270KM and 2200Nm - this is the power of our demo car Tsunami интернет-магазин Calibra, the fastest twin-engine car in the world! Автомобиль был спроектирован для 1/4-мильной гонки на FMIC parts, ускоряясь с 0-300 км / ч в менее 10 секунд и за последние сезоны он был классифицирован на самых высоких ступенях подиума. Эти факты подтверждают высокое качество и долговечность наших частей.